„О(б)твързан“ от Ханох Левин е първата за сезона премиера във „Възраждане“. Премиерата е на 23 ноември, съобщават от екипа на театъра.
Нашата най-голяма награда са аплодисментите на публиката. Това са хората, които дават най-честна оценка за твоя труд. Това каза главният художествен ръководител на Професионалния фолклорен ансамбъл „Добруджа“ Стоян Господинов по повод празника на ансамбъла.
Днес се навършват 70 години от създаването му.
„Когато видиш залата пълна и чуеш аплодисментите, нестихващи и като видиш колко пъти викат артистите на бис, това е най-голямата оценка за труда ни“, допълни още Господинов.
Той посочи, че през годините съставът е получавал различни отличия, както държавни, така и общински. Има издадена и специална пощенска марка за 60-ата годишнина на ансамбъла. Фолклорният състав е носител на отличията „Кристално огърлие“, „Кристална лира“ и „Златна лира“ на Съюза на музикалните и танцови дейци.
Ст
Самодейният танцов състав на село Окоп, община Тунджа, завоюва първа награда на състоял се преди дни международен фестивал на изкуствата в област Верона, Италия.
Танцьорите са обрали овациите и вдигнали на крака публиката с „окопско инджексарлийско хоро“ от Тракийската фолклорна област и „тропанка“ от Добруджанския край, разказа Стела Петрова, секретар на читалище „Христо Ботев – 1929“ в селото.
Първата награда в една от възрастовите групи в категорията за народни танци им е присъдена единодушно от журито на международния фестивал „Звездите на Гардесано“, проведен край най-голямото италианско езеро – Гарда. В категорията са се съревновавали фолклорни състави от пет държави. Фестивалът обединява широк спектър от изкуства – народни танци, джаз пеене, опера, балет, изобразително изкуство, разказа още Петров
Втора поредна вечер амфитеатърът в Созопол се напълни за филм на режисьора Павел Г. Веснаков. Снощи бе прожектиран първият епизод на сериала на БНТ „Всичко за сина ми“, а тази вечер - игралният филм „Безветрие“. И двете прожекции са част от програмата на 40-ите празници на изкуствата „Аполония“.
„За първи път в историята на „Аполония“ един режисьор има два филма. И този режисьор е Павел Г. Веснаков“, обяви проф. Божидар Манов.
Павел Г. Веснаков обясни, че това е ексклузивна прожекция. „Вие сте първите зрители в България“, уточни режисьорът. По думите му филмът е в неконвенционален формат и е замислен да се гледа в малки киносалони.
Лентата е с изображение форматирано в квадрат 1:1. Обичайно е в правоъгълни формати - 4:3 или 16:9, обясни проф. Манов.
„Това е много екстремно худ
В музея на киното в Лондон почитатели на седмото изкуство съживяват шедьоврите на немите филми, предаде АФП.
Почти век след края на немите филми ентусиастите на киното се събират редовно в британската столица, за да открият забравени емблематични творби от началото на ХХ век и да ги гледат заедно. На всеки три седмици в музея се организират прожекции. Те се излъчват пред десетки зрители, като в залата има и пианист, който свири импровизирана музика. Това е така, защото в киносалоните, където са били прожектирани филмите без звук, обикновено е имало музикален съпровод на пиано. Необходимите пояснения за зрителите са се изобразявали с надписи.
Един от показаните филми в музея е от британската поредица Three-Fingered Kate, излъчвана между 1910 и 1912 година. В нея се разказва за Кейт, на която й липсват последните два пръста на дясната ръка. Тя е начело на престъпна банда
Копия на ренесансови скулптури, изложени в Музей на изкуството „Метрополитън“ в Ню Йорк, бяха пренесени в средновековния замък Бирон, Югозападна Франция, предаде АФП.
По случай Европейските дни на наследството този уикенд тези статуи, изобразяващи „Погребението на Христос“ (Mise au tombeau du Christ), увенчани с херувими, заемат мястото на оригиналните в параклиса на замъка.
Тези монументални фигури, изваяни през XVI в. от анонимен скулптор, са дарени през 1907 г. от последния маркиз дьо Бирон на американския предприемач Джон Пирпонт Морган, известен като Джей Пи Морган. Той по-късно ги дава музея „Метрополитън“.
През 1957 г. първоначалното искане за създаване на копия е отхвърлено от музея в Ню Йорк с мотива, че отливката може да повреди произведенията на изкуството. Но през 2018 г., когато отново е пусната молба за съ
„О(б)твързан“ отвежда в дълбоките терзания на един стар ерген, който иска да се създаде семейство, но не искам и да изпусне нищо, което животът му предлага – алкохолни забавления, жени и живот без ангажименти. Една комедия на характерите, разположена в гротеската и фарса“, разказват от трупата.
Режисьор е Весела Василева. Сценографията и костюмите са на Елена Иванова. В ролите са Свежен Младенов, Йордан Ръстин, Жана Рашева, Марияна Жикич и Георги Златарев.
Знайдух (Свежен Младенов) попада в елементарна ситуация, но с труден избор – да бъде обвързан или отвързан. Персонаж, колкото интересен и колоритен, толкова и съвсем наясно със собствената си маломерност, осъзнат проводник на сблъсъка между манията си за величие и комплекса си за малоценност.
„О(б)твързан“ е антиромантична комедия, в която всички са по-умни от нормалното, но всички са принудени са оженят. Бракът не обещава радост, но свободата ги застрашава със социален провал, на който виси етикетът „Стари ергени и стари моми“. С интелигентността и с колебанията на Хамлет, на границата между самопрезрение и надменност стои героят ни, който трябва да направи избор между две жени, които не може да понася. Трябва да избере между изплъзващия се героизъм и ужаса да заживее живота на средностатистически мухльо. Но все пак насреща му стоят две опасно умни дами, и двама виртуозни съблазнители – пик-ъпъри. И така, петима души са противопоставени един на друг с цел да се оженят, без да го желаят“, пише в сайта на театъра.
По думите им Ханох Левин продължава линията на Гогол и Молиер, само че от персонажите-категории се излюпват живите хора с тяхната откровена, оголена и лишена от сантименталност стратегия на сексуалното оцеляване: „Горчиво-сладка е любовта при поетите на любовта, горчиво-сладък е смехът на Ханох Левин на обратната страна на любовта“.
Сопраното Александрина Пендачанска, Бисер Георгиев – бас, и Даниела Дякова – мецосопрано, са тазгодишните лауреати на международната награда „Никола Гюзелев“.
На 5 октомври в Софийската опера и балет ще се състои концерт на носителите на отличието, съобщават от едноименната фондация.
Събитието е в памет на маестро Никола Гюзелев, доктор хонорис кауза на БАН, комендаторе на Италия, носител на международната награда „Златен Верди“.
Ще участва оркестърът и солисти на Софийската опера и балет с диригент Андрей Галанов. Програмата включва оркестрови фрагменти, арии и дуети от опери на Волфганг Амадеус Моцарт, Камий Сен-Санс, Джакомо Пучини, Пиетро Маскани, Джузепе Верди, Винченцо Белини, Шарл Гуно, Франческо Чилеа, Амилкаре Понкиели,
Древноримската арка на Константин, намираща се до Колизея, е била повредена при разразила се мощна буря в италианската столица, предаде Ройтерс, като цитира местните власти.
Паметникът е бил поразен от мълния, се казва в съобщение на археологическия парк .
Триумфалната арка е построена през 4-ти век в чест на победата на Константин - първият римски император, приел християнството, над неговия съперник Максенций.
Висока е около 25 метра и се намира в същата пешеходна зона, в която е и Колизеят - притегателно място за туристите, отбелязва Ройтерс.
"Мълния удари арката точно тук, след това и в ъгъла", разказа турист пред Ройтерс, показвайки голям каменен блок, паднал на земята.
Във видеокадри на осведомителната агенция се виждат други каменни парчета и отломки, които служители на археологическия парк събират.
"Всички фрагменти бяха от
Артистичната двойка Любен Генов и Мария Райчева се представя за първи път с изложба във Варна. В галерия „Ларго“ те изследват взаимоотношенията между морето и брега с поредица живописни платна, създадени в последната година специално за изявата им.
Провокацията идва от комуникацията между галериста и художника. Това е една много важна връзка, която не бива да се подценява, сподели Любен Генов. Уговорката за изложбата е отдавна. Някои от нещата са рисувани през пролетта и лятото, а последните и през есента, защото този сезон е много вълнуващ и вдъхновяващ.
Тъй като сме гости във Варна, бе логично да се опитаме да направим нещо тематично за взаимоотношенията между морето и брега, тази вечна провокация за всеки творец. Темата ни е вълнувала и преди, а сега се връщаме към нея, каза Генов, който представя само нови творби.
Според него морето
Вторият и третият от концертите на шестото издание на международния фестивал „Камералия“ представят премиерно за България камерната музика за струнни инструменти и пиано на композитора Рихард Щраус, съобщават организаторите.
От екипа припомнят, че през 2024 г. се отбелязват две годишнини на автора - 160 години от рождението му и 75 години от неговата смърт.
„Концертът, състоял се на 24 септември в препълнената зала на Софийската градска художествена галерия, предизвика бурни и продължителни аплодисменти на публиката за изключителните музиканти Лия Петрова (цигулка), Виктор Тренев (цигулка), испанския виолончелист Габриел Уреня, пианистите Донка Ангъчева и Людмил Ангелов“, разказват организаторите.
В концерта на 29 септември ще звучат и още камерни творби за струнни инструменти и пиано на Щраус, в изпълнение на изцяло български екип от из
Мартиан Табаков ще закрие с концерт своята изложба „Преди музикалните инструменти“, която е подредена във варненското културно пространство „РеБонкърс“. В събитието тази вечер ще се включи и музикантът Валери Пашов, информират организаторите.
Музикалните скулптури на Мартиан Табаков са аналогови и разчитат на взаимодействие и интеракция с публиката, обясняват от екипа на „РеБонкърс“. По думите им те имат свой естетичeн език и послание, дори когато са тихи, но художникът поощрява зрителите да музицират на неговите обекти. Табаков случайно открива акустичните свойства на взаимодействието между метала и заваръчната си маска. Експериментът започва през 2013 г. и продължава и до днес.
Изложбата ще може да се разгледа и утре.
Мартиан Табаков е скулптор и музикант, участва в театрални проекти като сценограф, актьор и инстр